PL EN

Dyskoliza ozonowa to, małoinwazyjna metoda leczenia dyskopatii lędźwiowej, w której wykorzystuje się lecznicze właściwości ozonu. Pacjenci kwalifikowani są do zabiegu na podstawie aktualnego badania rezonansem magnetycznym. Wskazaniem jest utrzymujący się ponad miesiąc ból w okolicy lędźwiowej, ewentualnie z promieniowaniem do nogi, bez poprawy po leczeniu zachowawczym.

Przeciwwskazania to wypadnięcie fragmentu jądra miażdżystego, zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe i ucisk na ruchową część korzenia nerwowego.

Metoda jest bezpieczna, ryzyko powikłań niewielkie.

Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym. Pod kontrolą toru wizyjnego w tomografii komputerowej lekarz przez skórę nakłuwa krążek międzykręgowy i wstrzykuje terapeutyczną mieszaninę gazów. Zabieg zwykle trwa około 30 minut. Po zabiegu Pacjent odpoczywa na sali chorych, kontrolowane są jego parametry życiowe a następnie wypisywany jest do domu.

Ozon w mieszaninie z tlenem zmniejsza objętość dysku i stopień jego uwypuklenia. Czasem Pacjent odczuwa ulgę zaraz po zabiegu jednak zdarza się, że przez około 2 tygodnie odczuwalne są umiarkowane dolegliwości lub nieznaczne pogorszenie stanu fizycznego.

Pełny efekt terapeutyczny z ustąpieniem dolegliwości bólowych powinien nastąpić w ciągu 8 tygodni. Całkowite ustąpienie bólu obserwuje się u około 70 procent Pacjentów, u znamienitej większości ustępuje drętwienie i mrowienie kończyny dolnej.

Osiągnięty efekt terapeutyczny utrzymuje się u jednych Pacjentów rok, u innych 2-3 lata. W przypadku kiedy Pacjenci u których wykonano dyskolizę ozonową, poddają się rehabilitacji, wyniki leczenia są bardziej spektakularne i długotrwale.

Cena zabiegu: 1500,00 zł.