11 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Chorych na Chorobę Parkinsona, w którym podkreśla się potrzebę świadomości i wsparcia dla osób nią dotkniętych.
W Polsce rocznie diagnozuje się prawie 8 tysięcy nowych przypadków Parkinsona, przy obecnej liczbie ponad 90 tysięcy chorych. Choć częściej chorują mężczyźni, zwłaszcza po 60. roku życia, coraz częściej zdarza się, że choroba ta dotyka także osoby młodsze, nawet przed ukończeniem 40. roku życia.
Istnieje związek pomiędzy wiekiem a ryzykiem zachorowania, jednak rosnąca liczba przypadków wynika nie tylko z procesu starzenia się społeczeństw, lecz również z czynników środowiskowych, takich jak zanieczyszczenie środowiska i stosowanie pestycydów w rolnictwie.
Choroba Parkinsona jest neurodegeneracyjną chorobą, gdzie jednym z głównych objawów jest obumieranie komórek nerwowych w istocie czarnej mózgu, odpowiedzialnych za produkcję dopaminy – neuroprzekaźnika warunkującego prawidłową pracę mięśni, postawę i ruch. Wraz ze spadkiem stężenia dopaminy pojawiają się charakterystyczne objawy, takie jak spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, ograniczona mimika twarzy i drżenie rąk. W miarę rozwoju choroby mogą pojawić się dodatkowe problemy, w tym zaburzenia równowagi i trudności w wykonywaniu codziennych czynności.
Wczesne rozpoczęcie skutecznego leczenia objawowego jest kluczowe dla utrzymania dobrej jakości życia przez wiele lat. W przypadku, gdy leczenie farmakologiczne staje się nieskuteczne, rozważa się także terapię chirurgiczną jako opcję dla pacjentów.
W Gamma Knife Katowice dostępne jest również leczenie z zastosowaniem urządzenia GammaKnife
Zabieg talamotomii przy zastosowaniu urządzenia GammaKnife można wykonać u pacjentów z drżeniem związanym z chorobą Parkinsona oraz drżeniem samoistnym.
SRS (Stereotactic radiosurgery – radiochirurgia sterotaktyczna) oparta o GammaKnife jest opcją terapeutyczną u pacjentów z drżeniem, u których leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanej poprawy oraz u tych, którzy z różnych przyczyn nie kwalifikują się do zabiegu implantacji stymulatora DBS lub talamotomii wykonanej przy pomocy wprowadzonej do mózgu elektrody (RFT).
GammaKnife SRS w powyższych schorzeniach jest leczeniem jednorazowym (jedna doba pobytu w szpitalu).
Pierwsze efekty leczenia obserwujemy najczęściej po ok. 4 miesiącach, ale maksymalny efekt terapeutyczny uzyskujemy po ok. 9 miesiącach.
Wieloośrodkowe badania prowadzone w wielu miejscach na świecie wskazują na znaczną redukcję drżenia u ponad 80% pacjentów.
Zapytania dot. tej metody leczenia można kierować na adres mailowy
sekretariat@exira.pl