Ostatnie wpisy

Niemal 11 lat razem!
Dzień Dziecka
Wspaniałego Dnia Mamy!
Debata ekspertów z udziałem dr n. med. Arkadiusza Lecha

Tłusty czwartek – umiar i zdrowy rozsądek to klucz do sukcesu

🥯Pączki to jedne z tych słodkości, po które sięgamy najczęściej – szczególnie w Tłusty Czwartek.

🥯Co znajdziemy w pączku?

👉Składnikiem pączków jest biała mąka, czyli wysoko przetworzone węglowodany, które mają znikomą wartość odżywczą.

👉Dodatkowo smażone są w głębokim tłuszczu, a ten stosowany w cukiernictwie, to najczęściej częściowo utwardzone oleje roślinne. Są one źródłem tłuszczów trans, które zwiększają ryzyko chorób układu krążenia i licznych schorzeń o podłożu zapalnym.

👉W składzie najtańszych pączków z dyskontów czy dużych sklepów, można znaleźć emulgatory, substancje spulchniające, regulatory kwasowości, substancje smakowo-zapachowe, utwardzane tłuszcze, barwniki i substancje konserwujące.

‼️Warto więc decydując się na kupno pączka, wybrać ten ze sprawdzonej cukierni.

🥯Zjeść czy zrezygnować?

👉Trzeba pamiętać, że codzienne dbanie o zdrową dietę umożliwia nam raz na jakiś czas szaleństwo w postaci zjedzenia czegoś niezdrowego i kalorycznego.

👉Warto jednak pamiętać, że przeciętny ważący 100 g pączek ma zwykle od 200 do 350 kcal. Zdarzają się jednak pączki zdecydowanie bardziej kaloryczne – oblane czekoladą czy z nadzieniem innym niż różany. Taki pączek może mieć nawet 450-500 kcal!

👉Można zatem śmiało stwierdzić, że zjedzenie jednego pączka w tłusty czwartek jest równoważne ze zjedzeniem lekkiego, zdrowego obiadu.

‼️Eksperci radzą: posłuchaj samego siebie, zachowując przy tym trochę zdrowego rozsądku. Jeden czy dwa pączki nie sprawią, że stracisz coś bezpowrotnie. Pytanie, czy masz ochotę na aż trzy?

Więcej:

https://www.pap.pl/aktualnosci/dietetyczka-jeden-lub-dwa-paczki-w-tlusty-czwartek-nam-nie-zaszkodza-ale-umiar-podstawa?fbclid=IwAR0rEThKlVST857UwmlEQSUEkMLb5ZJWQbOXTzsije-8RRzlZ6UbrE-pU4g

Powiązane posty

Archiwalne wydanie GW

Niemal 11 lat razem!

Dzień dzieccka

Dzień Dziecka

Formularz kontaktowy dla Pacjenta

Wypełnij formualrz i poczekaj na kontakt od nas